انواع زعفران و تفاوت‌های آن‌ها + روش‌ تشخیص

انواع زعفران و تفاوت‌های آن‌ها + روش‌ تشخیص

زمانی میتوانید در خرید زعفران برنده باشید که اطلاعات کافی درباره انواع زعفران ها و شناسایی آن ها داشته باشید. قبل از توضیح درباره‌ی تفاوت انواع زعفران بهتر است با نام آنها اشنا شوید:

انواع زعفران :

زعفران نگین

زعفران سرگل

زعفران پوشال

زعفران دسته (دختر پیچ)

زعفران ریشه

شاید تصور کنید زعفران گل های متفاوتی داشته باشد و یا نحوه کشت این زعفران ها با هم تفاوت باشد! اما اینطور نیست. زمان پاک کردن گل زعفران٬ کلاله ی زعفران را که به شکل زیر است به طول های متفاوتی برش میدهند که هر کدام یک نام دارد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد چه تفاوتی بین انواع زعفران در کیفیت و قیمت وجود دارد. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا پاسخ سوالتان را بگیرید.

زعفران نگین

زعفران نگین اولین نوع از زعفران است که قصد بررسی آن را داریم. زعفران نگین تنها دارای قسمت‌های قرمز رنگ کلاله زعفران می‌باشد و هیچ نوعی زردی یا سفید در آن مشاهده نمی‌شود. البته خود زعفران نگین نیز به چند درجه کیفی تقسیم می‌شود. هر چه کلاله و سرقلم زعفران درشت‌تر باشد و شکستگی کلاله‌ها کمتر باشد دارای ارزش بالاتری است.

این همان بهترین نوع رشته زعفران می باشد که شما می توانید آن را باظاهری کاملا متفاوت و جذاب در بسته بندی های رامس بيابيد که اگر بخواهیم بطور کلی و واضح تر بیان کنیم این نوع زعفران مخصوص صادرات بوده و نشان دهنده محصول کم یاب و با کیفیت کشور عزیزمان ایران می باشد.

این همان بهترین نوع رشته زعفران می باشد که شما می توانید آن را باظاهری کاملا متفاوت و جذاب در بسته بندی های رامس بيابيد که اگر بخواهیم بطور کلی و واضح تر بیان کنیم این نوع زعفران مخصوص صادرات بوده و نشان دهنده محصول کم یاب و با کیفیت کشور عزیزمان ایران می باشد

شیوه‌های فروش زعفران تقلبی

متأسفانه برخی از سودجویان برای اینکه محصولات خود را به عنوان محصول بهینه به دست مشتری برسانند، اقدام به انجام روش‌های ناشایست می‌کنند تا به نوعی بتوانند سود ببرند. برخی با استفاده کردن از زعفران اصل، مقداری مواد دیگر مانند نمک، شکر یا حتی گل‌رنگ را با آن ترکیب می‌کنند تا وزنش بالا برود و بتوانند سود بیشتری به چنگ آورند. گاهی کلاله‌ها به عسل یا شیره آغشته می‌شوند تا وزن بیشتری داشته باشند. برخی افراد دیگر نیز از رنگ مصنوعی استفاده می‌کنند تا قدرت رنگ دهی زعفران بالا رود. توصیه می‌شود برای خرید زعفران تنها از کلاله‌های سالم و پودر نشده استفاده کنید تا احتمال تقلب در تهیه آنها کمتر باشد. اسپری زعفران هم تضمینی برای اصل بودن آنها نیست. اگر قیمت زعفرانی که در حال خریدش هستید، از انواع دیگر مدل‌ها به طرز شگفت‌انگیزی ارزان‌تر بود، در خرید آن شک کنید.

در مورد نگهداری از زعفران هم باید نکاتی را در نظر بگیرید. آن را به دور از نور، گرما و رطوبت قرار دهید و خصوصاً اگر زعفران را به صورت پودر شده نگهداری می‌کنید، آن را در ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی در بسته بریزید تا هوا وارد آن نشود. در صورتی که شرایط نگهداری زعفران مناسب نباشد، اسانس زعفران تبخیر می‌شود، ترکیب کروس را برای مدت کمتری نگه می‌دارد و ممکن است اثرات دارویی خود را نیز تا حدی از دست بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.